052-640-9925

החזקת סמים

עבירות סמים הינן עבירות אשר כוללות בתוכן חשד ואישום בדבר סחר בסמים, יבוא וייצוא, (עבירות אשר מצויות תחת אותה הגדרה בפקודת הסמים), אחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, אחזקת סמים לצריכה עצמית, ונהיגה תחת השפעת סמים.

בעוד שסחר בסמים הינה עבירה חמורה יחסית אשר אנשים נורמטיביים אינם רואים עצמם כמצויים בסכנה יום יומית להיתקל עם החוק בנושא זה, הרי שבמצב המשפטי בישראל בשנת 2017, אוכלוסייה שלמה, נורמטיבית, יצרנית ושומרת חוק באורח החיים היום יומי, עדיין מצויה בסכנה של היחשבות כפורעי חוק, תחת חקירה משטרתית, ואף כתב אישום בגין עבירות סמים אחרות- אחזקת סמים שלא לצריכה עצמית, אחזקת סמים לצריכה עצמית, ואף ייבוא וייצוא.

הדבר נשמע מוזר לקוראים, בשל העובדה כי רבים אשר משתמשים בסמים מסוג מריחואנה או חשיש, בוודאי באקלים החקיקה האחרון אשר אמור היה להסדיר את עבירות השימוש העצמי בסם מסוג מריחואנה וחשיש כעבירה אשר אינה תחת המטריה הפלילית.

עם זאת, עובדה היא כי משתמשים רבים בסמים מסוג זה מבצעים פעולות רבות בחיי היום יום שלהם, אשר אינן נראות להם כפעולות אשר הינן "עבירה על פי החוק" אולם ביום בהיר אחד מוצאים עצמם מזומנים לחקירה במשטרה, נעצרים, ואף עומדים בפני כתבי אישום חמורים יחסית.

הסיבה לכך היא כי בניגוד לאותה אוירה אשר מתוארת בידיעות משפטיות על הימנעות מטיפול פלילי בעבירה של שימוש עצמי בסם בלבד, פעמים רבות רשויות האכיפה נוקטים בפעולות אכיפה ומעכבים לחקירה פלילית אזרחים נורמטיביים שהחזיקו סם לשימוש עצמי בלבד.

ככלל, תיק של החזקת סמים לצריכה עצמית ייסגר בעילה של חוסר עניין לציבור, אולם מומלץ תמיד ובכל עבירה פלילית בה אתם נחשדים, לשכור שירותיו של עו"ד פלילי על מנת לשמור על זכויותיכם אל מול רשויות האכיפה וכן לסיים את ההליך באופן המיטבי ביותר.

החזקה שאינה לצריכה עצמית

ניתן לראות כמעט מדי יום בתחנות המשטרה ובבתי המשפט אזרחים נורמטיביים הנחשדים / נאשמים בסחר בסמים, החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, כעורכי דין פליליים טיפלנו פעמים רבות באזרחים נורמטיביים שנעצרו בחשד לסחר בסמים, שואלים את עצמכם איך מעצר בגין חשד לסחר יכול להתרחש לאזרח נורמטיבי לחלוטין ?

התשובה הינה פשוטה למדי, במציאות הקיימת, פעמים רבות אזרחים צורכים סמים מעל הכמות המותרת לצריכה עצמית, במצב דברים זה בדר"כ החשד המיידי מצד המשטרה יהיה סחר בסמים, חשוב לדעת ובניגוד לדעה הרווחת בציבור, החזקת סם מעל הכמות המותרת בחוק- משמעותה החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, לא פחות ולא יותר, על מנת להוכיח סחר בסמים יש להוכיח מכירה וכן קבלת תמורה עבור אספקת הסם, משרדנו מלווה את הלקוח מהחקירה הראשונית בתחנת המשטרה, דעו כי ישנה חשיבות מכרעת בקבלת ייעוץ מעו"ד פלילי לפני חקירת משטרה.

כמו כן, גם מי שמוצא עצמו כאשר הוגש נגדו כתב אישום פלילי בגין עבירות אלה, יכול, בעזרת ניהול נכון של הגנתו המשפטית בעבירות סמים, להימנע מהרשעה פלילית, או במקרים חמורים יותר לסיים תיקים פליליים בעבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, ייבוא ייצוא, בענישה מאד מקלה.

כיצד ניתן בעזרת ניהול נכון של חקירה ומשפט, להג לתוצאות אשר לא ימנעו מאדם להמשיך בחייו בלא פגיע מהרשעה פלילית בתחום הסמים?

לדוגמא, בתיק אשר ניהל משרדנו אשר ייצג אדם מן היישוב, מלח הארץ, לוחם במילואים, עובד הייטק, אשר הואשם בעבירה חמורה של "יבוא ויצוא סמים", וכן החזקת סמים שלא לצריכה עצמית.

מעשה שהיה כך היה: מדובר במי שאליו הגיעו שוטרים לביתו, מצוידים בצו חיפוש, לאחר שחבילה אשר הזמין בדואר הכילה מריחואנה בכמות קטנה.

בחיפוש שנעשה בביתו, נמצא עוד כמות של סם מסוג מריחואנה.

כתב אישום הוגש כנגד אותו אדם בעבירה של סחר- ייבוא וייצוא סמים, וכן בעבירה של החזקת סמים שלא לשימוש עצמי.

זוהי דוגמא כיצד מצא עצמו אדם נורמטיבי, מחזיק בכתב אישום חמור, אשר יש בכוחו להביא לעונשים כבדים.

בסופו של יום, בניהול נכון של ההליך הפלילי ולאחר דרך ארוכה ועבודה מאומצת אל מול התביעה המשטרתית, שירות המבחן ובית המשפט, הומרו חלק מהעבירות, לעבירה של החזקת סמים לצריכה עצמית, והתיק הפלילי הסתיים לאחר הליך ארוך בלא הרשעה, ובשעות שירות לתועלת הציבור בלבד!

לסיכום

מקרה זה הוא דוגמה מעניינת לאוירה המצויה כיום בישראל, כאשר מחד, מוצא עצמו אדם אשר מבחינתו "בסך הכל רצה לעשן", והזמין מאתר אשר חשב שהוא חוקי בחו"ל, מעט סם מסוג מריחואנה, אך מצא עצמו עומד בפני כתב אישום פלילי חמור. מאידך, מקרה זה מראה כיצד, בהתנהלות נכונה, ובשל מגמות שונות בעולם המשפטי והפלילי, אשר ניתן לנצל, ניתן להגיע לתוצאה חיובית ביותר ובהצלחה רבה עבור הלקוח!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support