052-640-9925

סמים בצבא

שימוש בסמים בקרב חיילים בישראל הוא איננו מחזה נדיר, וזאת למרות שמדובר בעבירה על החוק. לא מעט חיילים התנסו בשימוש בסמים עוד בטרם גיוסם לצבא ורבים נחשפים לראשונה לדבר במהלך השירות. בדומה לעבירות פליליות רבות אחרות, עבירות סמים נתפסות בצבא באופן אחר מאותן עבירות בדיוק באזרחות. על פי נתוני המשטרה הצבאית החוקרת, מדי חודש נפתחים למעלה מ-100 תיקים בגין עבירות סמים (ממוצע של יותר מ-3 תיקים ליום).

ההבדל בין עבירות סמים בצבא לבין עבירות סמים באזרחות

שלא כמו בצבא, באזרחות קיימת מגמה ברורה של התמתנות בטיפול בעבירות של שימוש בסמים קלים. ראו לדוגמה את דבריו המפורסמים של המפכ"ל היוצא, יוחנן דנינו, לגבי הצורך "לבחון מחדש העמדה לדין בגין סמים קלים" וכן את דבריו של המפכ"ל הנוכחי, רוני אלשיך, בכנס לשכת עורכי הדין באשר לכך שהמשטרה לא מעוניינת "לראות אנשים נורמטיביים בכלא". בצה"ל, לעומת זאת, נקודת המבט שונה לחלוטין.

צה"ל נוקט ביד קשה ביותר כלפי חיילים אשר נתפסו משתמשים בסמים וזאת מהטעם כי בשונה מהאזרחות בצה"ל קיימת עילת המסוכנות הצבאית ולכן צה"ל מתייחס בחומרה לשימוש בסמים במסגרת השירות הצבאי.

יצוין כי לאחרונה, במסגרת מדיניות חדשה שהפצ"ר תא"ל שרון אפק התווה – חלה התמתנות מסוימת מצד התביעה הצבאית באשר לשימושים בודדים בקנאביס במהלך השירות הצבאי- על פי הנחיות הפצ"ר ישנם מקרים בהם יוטל על אותו חייל שהשתמש בסם במהלך שירותו הצבאי תקופת מבחן ללא מעבר לאכסניה הפלילית, כמובן שהדבר תלוי בפרמטרים שונים ומגוונים ולכן יש חשיבות מכרעת להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום.

מעבר לכך, עבירות סמים בצבא יכולות לגרור השלכות אופרטיביות משמעותיות על שירותו הצבאי של החייל בהווה ובעתיד. לדוגמה, הורדה בדרגה, סילוק מהיחידה, אובדן סיווג ביטחוני, הדחה משירות ביחידות יוקרתיות, פסילת רישיון נהיגה צבאי ועוד.

מאפיינים מרכזיים של עבירות סמים בצבא

  • אי קיום קו גבול ברור בין "סמים קלים" לבין "סמים קשים" והעמדה לדין בכל מקרה.
  • ענישה לחומרה – עבירות סמים בצבא עלולות להסתיים לא רק במאסר בפועל אלא גם לכלול שלל עונשים נוספים הנוגעים לשירות הצבאי.
  • עבירות סמים בצבא עלולות לגרור רישום פלילי באזרחות.
  • עבירות סמים שחייל מבצע בחופשה נחשבות כעבירות סמים בצבא (כולל חיילי מילואים).

זכויות חיילים במקרה של עבירות סמים בצבא

לאחר שסקרנו בקצרה את המדיניות המחמירה של צה"ל לגבי עבירות סמים למיניהן, יש לזכור שגם לחיילים עצמם יש זכויות שחשוב להכיר. בפרט לאור העובדה שהתנהלות נכונה מול רשויות המשפט הצבאיות, עוד מהשלבים הראשונים ולצד קבלת ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בתחום, יכולה לשנות מקצה לקצה את התוצאה הסופית. הן מבחינת ההחלטה להעמיד את החייל לדין, הן מבחינת ניהול המשפט וחתירה לזיכוי, והן באשר להיבטי ענישה לאחר הרשעה.

חייל – כמו כל אזרח המואשם בעבירות פליליות – זכאי להיוועץ עם עורך דין מטעמו. בין אם הוא זומן לחקירת מצ"ח ובין אם נעצר בחשד לעבירות סמים, הזכות להיוועץ בעורך דין קיימת למן הרגע הראשון. ככל שזכותו של החייל להתייעץ עם עורך דין לא כובדה, ייתכן והראיות שהושגו כנגדו לא תהינה קבילות.

הזכות להתייעץ עם עורך דין הינה בעלת משקל רב לגבי עתיד התיק. למשל, פעמים רבות חוקרי המשטרה הצבאית אינם מתעניינים רק בעבירות סמים שבוצעו על ידי החייל הספציפי ומבקשים ממנו להפליל חיילים נוספים ליחידה (לעתים על ידי הצעות להקלה). היות שסיטואציית החקירה הינה מלחיצה (גם ל"נחקרים מנוסים" ומקל וחומר לחיילים המתמודדים עם כך לראשונה בחייהם), קבלת ייעוץ משפטי הינה קריטית.

טיעונים שיכולים לסייע בהקלה בעונש

חשוב לדעת שגם כאשר החייל הורשע בעבירות סמים עדיין קיימת לו זכות טיעון לגבי העונש שייגזר עליו. טיעונים ידועים להקלה בגזר הדין בעבירות סמים בצבא הן שירות תורם ומשמעותי עד למועד ביצוע העבירה, העדר עבר משמעתי, שימוש בסמים בנסיבות אזרחיות, כמות שימושים נמוכה, שימוש בסמים המוכרים כ"סמים קלים", העדר ביצוע עבירות סמים "חמורות" יותר כמו סחר בסמים, נסיבות אישיות מקלות ועוד.

ידוע כי בתי דין צבאיים נוהגים להחמיר עם עבירות סמים בצבא. העונשים הצפויים לחייל במקרים אלה יכולים להיות מאסר בפועל, מאסר על תנאי, הורדה בדרגה, אובדן סיווג ביטחוני, פסילת רישיון צבאי ואפילו הגבלות/פסילת רישיון נהיגה אזרחי.

לסיכום,

שימוש בסמים זו עבירת פלילית שיש להימנע ממנה הן באזרחות והן בצבא. עם זאת, גם לחיילים שנתפסו כאשר הם משתמשים בסמים בצבא, ובפרט חיילים שחשודים על לא עוול בכפם, יש זכויות העומדות להם במשפט צבאי. חשוב מאד לפנות בשלב המוקדם ביותר למימוש זכותו של החייל להתייעץ עם עורך דין צבאי.

בדיוק כמו על שאר האזרחים בישראל ואפילו במידה חמורה יותר, גם על חיילי צה"ל חל האיסור המוחלט להשתמש בסמים אלא אם כן ניתן להם רישיון מיוחד לכך, ובהתאם לפקודה הצבאית בנושא.

לצד זאת, עבירת סמים בצבא נחשבת לחמורה ברמה הגבוהה ביותר, כך שכל מקרה בו חייל נחשד בעבירות סמים כאלו ואחרות, יועבר הטיפול מיד לגורמי האכיפה הפלילית הצבאית ואין זה משנה אם מדובר בסמים קלים או קשים, אם העבירה בוצעה במסגרת חופשה מצה"ל או בעת מילוי תפקידו של החייל. כלומר, אם נתפסתם בגין עבירת סמים, עליכם לפנות מיד לשירותיו של גורם מקצועי כמו עו"ד דניאל דרוביצקי שיעשה כל שביכולתו על מנת להוציא אתכם מהבוץ שנקלעתם אליו, לנקות את שמכם ולוודא שתחזרו לשגרה במהירות.

מהם העונשים הצפויים לאדם שנתפס בגין עבירת סמים בצבא

כאמור, עבירת סמים בצבא היא בין החמורות ביותר, והעונשים עליה מגוונים; לרוב, חייל שמואשם בעבירת סמים יהיה צפוי לעונש, בהתאם לנסיבות ולמקרה. לעתים בעבירות סמים קלים, העונש יהיה מאסר על תנאי בהתאם לנסיבות. בנוסף, עבירת סמים הינה עבירה פלילית לכל דבר כך שזו תוביל לרישום פלילי, שיהיה ככתם על המוניטין של החייל גם לאחר שחרורו. בהמשך לכך, עבירת סמים עלולה לעכב קבלת דרגה ולפגוע בקריירה הצבאית של החייל, במידה והוא תכנן להתקדם מעלה. כדאי לדעת שגם לאחר שהחקירה מסתיימת, ייתכן שהעונש ייגרר למשך תקופה נוספת. לא זאת ועוד, אלא שישנם עונשים נוספים שהמערכת מטילה על חיילים בגין עבירות סמים; שלילת הרישיון הצבאי והאזרחי, הורדת הסיווג הבטחוני, שחרור מוקדם, איסור על נהיגה ברכב צבאי, איסור על שימוש בנשק ועוד.

האם יש דרך לצאת מזה?

התשובה היא, כן! אין ספק שצה"ל הוא כנראה אחת המערכות הנוקשות ביותר בישראל, אך כל עוד מקבלים גיבוי של עורך דין שמכיר את המערכת ויודע כיצד להתנהל מולה גם במקרה של עבירת סמים בצבא אפשר להפחית עונשים ואף לבטל אותם לחלוטין. כאן, נכנס לתמונה עו"ד דניאל דרוביצקי ועם הידע המעמיק שלו בדינים פליליים לצד מערכת המשפט הצבאית, יוכל לשלב את אלו בכדי ליצור את האסטרטגיה המנצחת עבורכם.

מגיל צעיר מלמדים אתכם שסמים הם כנראה אחת מהעבירות החמורות ביותר. האם ידעתם שעל אחת כמה וכמה, הדבר נכון כשהעבירה הזו מתבצעת במסגרת הצבאית? הרי ידוע לכל עד כמה צה"ל עלול להיות נוקשה, והוא ממש לא משחק משחקים כמדובר בחומרים מסוכנים כאלו. על כן, עבירה של סמים בצבא משמעותה עונשים חמורים, בנוסף לכתם על המוניטין של החייל גם לאחר שחרור, מה שישפיע על עתידו מבחינת קריירה, זוגיות ועוד. עו"ד דניאל דרוביצקי הינו עורך דין סמים בצבא שמחזיק לא רק בידע רב על המערכת הנוקשה, אלא גם מכיר מקרוב את דיני המשפט הפלילי שעולים באותו קנה. כשהוא משלב את הידע המקצועי משני העולמות, נוצרת קומבינציה בלתי מנוצחת שתבטיח לכם חזרה מהירה לשגרה.

מתי יש ליצור קשר עם עורך דין סמים בצבא

כל חייל שנחשד בשימוש בסמים במסגרת הצבאית, מסתכן בעונשים חמורים ובקשיים עתידיים באזרחות. כדי למנוע את אלו, זכותו ליצור קשר עם עורך דין סמים בצבא שיציע לו ליווי וייעוץ מקצועיים, כולל ייצוג מול מערכות המשפט הצבאיות הנוקשות. תיקים כאלו שמגיעים לבית הדין הצבאי, משמעותם בדרך כלל מאסר בהתאם לחומרת המעשה. במקרים בהם בית הדין הצבאי גזר על החייל מאסר של תקופה מעל חודשיים, אזי יתקיים רישום פלילי מלא שילווה את החייל גם לאחר השחרור. על כן, לפני כל חקירה אצל המשטרה הצבאית הכרחי להתייעץ עם עורך דין שמכיר היטב את המערכות הצבאיות, לצד חוקי המשפט הפלילי. ככל שמקצועיותו וניסיונו רבים יותר, יוכל גם למנוע את המעצר והגשת כתב האישום.

לפנות לעורך דין כמה שיותר מוקדם

כעת כשאתם יודעים עד כמה עורך דין סמים בצבא יוכל להשפיע לטובה על תוצאות התהליך, ברור לכם שעליכם לפנות אליו כמה שיותר מוקדם, ברגע שמתקבל הזימון. אצל עו"ד דניאל דרוביצקי תקבלו ייעוץ והכוונה כבר בשלבים הראשונים; כיצד לדבר, מה להגיד ומה לא, מהם סיכויי ההצלחה וכיצד אפשר להעלות אותם במידת הצורך. על כל אלו, יהיה אמון עורך הדין כשהמטרה היא אחת ויחידה, לטהר את שמכם.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support